BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kinesko-indijskim istraživanjem Meseca se može suprotstaviti dominaciji SAD-a u kosmosu, te popraviti međusobni odnosi

RT: Kinesko-indijskim istraživanjem Meseca se može suprotstaviti dominaciji SAD-a u kosmosu, te popraviti međusobni odnosi
25.07.2019. god.


Ponuda Pekinga da radi zajedno sa Nju Delhijem na istraživanju Meseca mogla bi ojačati bilateralne odnose i podstaći međunarodnu inicijativu za suzbijanje jednostranih ambicija Vašingtona u kosmosu, kažu analitičari za RT.

Druga indijska lunarna misija "Čandrajan 2" u ponedeljak je uspešno startovala sa kosmičke stanice Sriharikota. Nakon uspešnog lansiranja, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kina Hua Čuning saopštila je da je Peking spreman da radi s Indijom i drugim zemljama na istraživanju kosmosa.


Kineska lunarna sonda "Čange 4", uspešno je stigla do daleke strane Meseca u januaru. Čuningova veruje da bi zajednički rad promovisao "zajedničku misiju čovečanstva" usmerenu na istraživanje Meseca i šire.

Ponuda bi mogla biti način da Peking obnovi odnose s Nju Delhijem, te da se spreči Vašington da osigura monopol na Mesecu ili kosmosu u celini, smatraju analitičari.



Ambiciozni predlog


Priprema zajedničkih misija u kosmosu je “veoma komplikovan” poduhvat, izjavio je za RT Kai Uve Šrogl, predsednik Međunarodnog instituta za kosmičko pravo. Kao takva, kineska ponuda je više diplomatska uvertira nego konkretan, spreman za izvršenje predlog. To, međutim, ne isključuje mogućnost da dve zemlje u budućnosti zajedno deluju u kosmosu.

„Kada imate napetosti u odnosima, tražite područja koja su otvorena za saradnju. Jedan je kultura, drugi je nauka”, dodaje Šrogl.

"Mislim da je logičan potez Kine, ako žele da imaju bolje odnose s Indijom, da predlažu aktivnosti u tim oblastima."



Dr. Ram S. Jakhu, profesor međunarodnog kosmičkog prava na Univerzitetu Mekgil, misli na sličan način, uz napomenu da poziv "na kraju treba ili bi trebao dovesti do zajedničkih ulaganja".

Suprotstavljanje SAD-u u kosmosu?

Razmena tehnologija i saradnja u kosmosu takođe mogu da posluže kao način da se nadmeću sa američkim planovima za dominaciju u kosmosu.

“I Kina i Indija bi takođe mogle biti zainteresovane za zajednički rad kako bi prestigle SAD koje takođe nameravaju da putuju na Mesec. SAD žele da osnuju bazu na Mesecu koju bi mogle da iskoriste da isključi druge“, rekao je Brus Gagnon, koordinator Globalne mreže protiv širenja oružja i nuklearne energije u kosmosu.

„Indija verovatno prepoznaje da će njena budućnost biti svetlija radeći sa rastućom Kinom, a ne sa opadajućom Amerikom. Ova realnost bi veoma dobro mogla da osigura da obe zemlje odluče da im je bolje da rade zajedno.”

Međunarodna saradnja u kosmosu, napomenuo je Gagnon, važna je kako bi se sprečila militarizacija kosmosa. On je naveo UN-ov Ugovor o kosmosu i Sporazum o Mesecu, u kojima se navodi da su "planetarna tela vlasništvo celog čovečanstva."


Izvor:
 Vostok / RT

 



  • Izvor
  • Indijski naučnici tokom rada na modulima lunarne misije „Čandrajan 2“ foto: © Reuters / Chris Thomas / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »